Únor 2011

Marcel Achard (1899-1974)

21. února 2011 v 15:55 Aforismy
Muž žárlí na své předchůdce, žena na ty, které přijdou po ní.
Rozdvojená osobnost

20. února 2011 v 15:30
m


Ze serveru gentleman.cz

20. února 2011 v 12:42 Z četby

Převzato z wikipedie, kde je uveden strojový překlad z angličtiny. Když jsem to tak četl, pochopil jsem, na čem jsou založeny některé články v našich médiích, a že vzniká nový druh dobytka, a sice lingvistický.
Dobytek jsou zvířata, která jsou savci a patří k rodu Bos. Dobytek slova je v množném čísle, znamenat "některý dobytek" nebo "mnoho dobytku". Není tam žádný způsob, jak říkat "jeden dobytek", kromě říkat "krávu" nebo "býka" nebo "vůl". Muž je nazýván býkem. Žena je nazývána krávou. Dítě je nazýváno teletem. Dva nebo více dětí je telata. Mladá žena, která neměla tele je nazývána jalovicí.

Protože mnoho kráv bude tvořit stádo s jedním býkem, nejvíce dobytek muže je užitý na maso. Oni jsou kastrovaní tím, že odstraní varlata. Kastrovaný muž je nazýván volem nebo volem. Vůl je obvyklé slovo pro hovězí dobytek. Vůl je obvyklé slovo pro pracovní dobytek.

Dobytek je velká tráva-jíst zvířata s kopyty, která jsou rozdělena do dvou částí. Oni mají rohy, které jsou jednoduchý tvar, obvykle zatáčel nahoru ale někdy sestřelit. Oni obvykle zůstávají spolu ve skupinách nazvaný žene. Jeden muž, nazvaný býk bude obvykle mít množství kráv ženy ve stádě. Krávy způsobí zrod k jednomu teleti rok. Telata mají dlouhé silné nohy a mohou jít nemnoho minut po oni jsou narozeni, tak oni mohou následovat stádo.

Dobytek je velmi užitečná zvířata. Jejich maso může být jedeno jako maso. Jejich mléko může být opilé a obrácené do sýra a jogurtu. Jejich kůže může být používána jako kůže. Oni mohou táhnout dvojkolové kočáry a pluhy. Oni mohou udělat sílu otáčecím obilným mlýnům nebo vodě pumpy. Jídlo, které oni jedí není drahé.
    Je to takové "ztraceno v překladu". Nová doba žádá nové činy, říkali kdysi soudruzi. A je to pravda. Divme se úpadku jazyka a kulturnosti. Kolik jen z toho, co čteme, přeložil nějaký systém nebo jemu podobně kompetentní člověk? Ale klid: za nějakou dobu už to nepoznáme.